Українські фермери зазвичай вже з осені планують площі посівів та весняно-польові роботи. Проте цього року рішення вимушено доведеться приймати безпосередньо напередодні посівної. Адже, як зізнаються аграрії, велику роль тут відіграє велика невпевненість.
Такими міркуваннями поділився генеральний директор "УкрАгроКонсалт" Сергій Феофілов. За його словами на рішення фермерів буде впливати прибутковість, яка залежатиме від воєнних ризиків, швидкості розмінування полів та погодних умов.
"Ситуація з посівною у західних і центральних регіонах буде більш стабільною, що дозволить фермерам мати вищий прибуток. Така ситуація — це ознака фрагментації внутрішнього ринку в Україні", – зазначає Сергій Феофілов.
Експерт прогнозує, що українські фермери нададуть перевагу посіву дешевших у виробництві, але більш прибуткових культур. Зокрема, мова йде про олійні, бобові та гречку. За його словами, аграрії продають олійні відразу після збору врожаю, щоб мати кошти для купівлі всього необхідного для наступних посівних робіт.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
"Треба враховувати, що 80% виробничих витрат фермери фінансують самостійно зі своїх прибутків", — зазначає Сергій Феофілов.
Згідно з підрахунками компанії "УкрАгроКонсалт", аграрний сектор має певну державну підтримку, але сільгоспвиробникам потрібно насправді в 4-5 разів більше коштів за ті, які надали банки та уряд. А в загальному прогнози щодо виробництва зернових в Україні в 2023 році багато в чому залежатимуть від цінової поведінки.
Нагадаємо, у ПФУ пояснили важливий нюанс нарахування пенсії чоловікам: потрібно виконати одну умову
Як повідомляв "Знай.ua", чому булочки та хліб вам не вдаються: як правильно використовувати дріжджі, у цьому часто помиляються
Також "Знай.ua" писав, свіжий базилік на підвіконні: як виростити ароматну зелень у будь-який сезон року