Протягом століть Львів був центром наукової думки Східної Європи і бажаним місцем для науковців всього світу. Саме тому тисячі львів'ян назавжди закарбували свої імена в історії. Пропонуємо вам 7 винаходів львів'ян, які у буквальному сенсі змінили світ, передає портал "Фотографії старого Львова".
1. Перша у світі повітряна куля на рідкому паливі

Старт повітряної кулі у Львові, тер. нин. Стрийського парку, фото 1910 року

1784 року у Львові запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні. Це сталося усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома.
2. Гасова лампа

Так виглядала перша гасова лампа

Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році в аптеці під золотою зіркою. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.
3. Перша у світі вдала операція на виразці шлунку

Хірургічна операція, фото Pxhere

Автором першої у світі вдалої операції на виразці шлунку в 1881 році був Ридиґер Людвік Антон — польський лікар, хірург, професор, доктор медицини, керівник кафедри хірургії (1897—1919), декан медичного факультету (1898—1899, 1911—1912), ректор (1901—1902) Львівського університету, засновник Львівської хірургічної школи.
4. Функціональний аналіз

Стефан Банах у 1930-ті рр.

Одним із найзнаковіших львів’ян є математик Стефан Банах. Сучасні вчені-математики наголошують, що насправді, складно переоцінити роль Стефана Банаха в розвитку функціонального аналізу та інших напрямів математики. Це був величезний ривок до прогресу.
5. Вакцина проти сипного тифу

Рудольф Вайгль. Вакцина проти тифу. Місто Львів

Популярні новини зараз

"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу

Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію

Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Показати ще
У 1918 році Вайгль виготовив вакцину проти епідемічного висипного тифу, що врятувала життя багатьох людей. У процесі роботи він сам заразився і перехворів на цю хворобу. Виготовлену вакцину вперше випробував на собі. Його дослідження надалі використав у роботі по викоріненню епідемічного висипного тифу його учень Генрик Мосінг.
6. Гнучкий суперконденсатор

Портативна сонячна електростанція

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні.
Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.
7. Гідрогелева пов’язка
Серед важливих винаходів львівських вчених-хіміків — гідрогелева пов’язка для лікування вогнепальних, опікових (ІІ та ІІІ ступенів) і трофічних ран. Вже минулого року перші зразки цього медичного засобу випробували на собі українські військові. Для того, щоб надати їй механічну міцність, щоб вона захищала рани і не руйнувалася, хіміки використали унікальну технологію.

Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, що шведський король Вальдемар I Біргерссон втратив трон через власну розпусту.

Як повідомляв портал Знай.uа, археологи відшукали шикарний маєток часів біблійних царів.

Також Знай.uа писав, що у Житомирській області рибалка знайшов 32 тисячолітні монети.